Apopro
Nupo Diet Shake Mango/Vanilla

Nupo Diet Shake Mango/Vanilla

12 breve
Mærke: nupo
Læs produktbeskrivelsen Læs produktbeskrivelsen Læs produktbeskrivelsen

Leveringspris: fra 29,00 kr Gratis

{{ '149.95' | customcurrency}}
Læg i kurv

Køb for {{freeShipping | customcurrency}} mere, og få fri fragt Recept-og apoteksforbeholdte lægemidler undtaget

Tillykke du har opnået fri fragt

4.8 på Trustpilot

Dag-til-dag levering

Bevilling fra Lægemiddelstyrelsen

Produktbeskrivelse

Kosterstatning til vægtkontrol med mango- og vaniljesmag. Til brug i diæter med et meget lavt kalorieindhold. Indeholder sukker og sødestoffer. Indeholder mindre end 20 ppm gluten.

Dispenseringsform

Pulver.

Dosis og anvendelse

Bland 32 g (1 brev) med 300 ml vand i en shaker. Drik alle 6 portioner om dagen.

Indeholder

NæringsindholdPr. 100g (%RI*)% RI* per 100 gPr. portion 32gPr. dagsration (6 portioner 192g)
Energi (kJ)1.483184752.847
Energi (kcal)35518114682
Fedt (g)6,692,113
- heraf mættede fedtsyrer (g)1,470,52,7
- mono-unsaturates (g)----
- polyunsaturates (g)----
Kulhydrat (g)321210,061
heraf sukkerarter (g)20226,438
- heraf polyoler (g)----
- stivelse (g)----
Kostfibre (g)13,0-4,124
Protein (g)35701168
Salt (g)1,9320,603,6
VitaminerPr. 100g (%RI*)% RI* per 100 mlPr. portion 32gPr. dagsration (6 portioner 192g)
Vitamin A (ug)580731861.110
Vitamin D (ug)3,9781,37,5
Vitamin E (mg)7,1592,314
Vitamin K (ug)39521375
Vitamin C (mg)43541482
Tiamin (mg)0,88820,281,7
Riboflavin (mg)1,2860,372,2
Niacin (mg)10613,119
Vitamin B6 (mg)1,2860,392,3
Folinsyre (µg)20810466,7400
Vitamin B12 (ug)2,2880,714,3
Biotin (ug)6513021120
Pantotensyre (mg)3,6601,27,0
MineralerPer/Pr./Pro 100g (RI*)% RI* per 100 mlPr. portion 32gPr. dagsration (6 portioner 192g)
Kalium (mg)1.820915833.500
Klorid (mg)1.3101644192.520
Kalcium (mg)530661701.020
Fosfor (mg)8901272851.710
Magnesium (mg)2536780,9485
Jern (mg)11793,521
Zink (mg)8,0802,515
Kobber (mg)1,11070,342,1
Mangan (mg)1,3650,422,5
Selen (ug)31561060
Krom (ug)401001378
Molybdæn (ug)8416827160
Jod (ug)90,26028,9173
Natrium (mg)750-2401.400

*RI = Referenceindtag for en voksen gennemsnitsperson (8400 kJ/2000 kcal).

Ingredienser: SOJAPROTEIN, SKUMMETMÆLKSPULVER, maltodextrin, MÆLKEPROTEIN, sukker, inulin (cikoriefiber), SOJALECITHIN, polydextrose, mineraler (kaliumchlorid, kaliumsalte af orthophosphorsyre, natriumchlorid, calciumsalte af orthophosphorsyre, magnesiumsalte af citronsyre, magnesiumsalte af orthophosphorsyre, ferripyrophosphat, zinksulfat, cuprisulfat, manganosulfat, kaliumjodid, natriummolybdat, chrom(III)chlorid, natriumselenit) og vitaminer (L-ascorbinsyre, nicotinamid, calcium-D-pantothenat, DL-alpha- tocopherylacetat, pyridoxinhydrochlorid, riboflavin, thiaminmononitrat, retinylacetat, folsyre, D-biotin, phylloquinon, cholecalciferol, cyanocobalamin), fortykningsmidler: cellulosegummi, xanthangummi, carrageenan; aroma, farvestof: blandede carotener; mangofrugtpulver (0,1%), sødestof: sucralose; naturlig vaniljearoma (0,01%). For allergener, se ingredienser med store bogstaver og fed skrift.

Opbevaring

Køligt, tørt og ikke i direkte sollys.

Vær opmærksom på

Husk altid at drikke rigeligt væske under en diæt. Gerne 2-3 liter vand om dagen. Når du anvender Nupo Diet som den eneste fødekilde, bør den ikke bruges i længere tid end 3 uger uden lægekontrol. Desuden anbefales det, at gravide, ammende kvinder, børn, unge og ældre ikke anvender produktet. Med 6 portioner Nupo Diet om dagen, dækkes hele det daglige næringsbehov. Det er vigtigt at indtage alle 6 portioner Nupo Diet.

Klassificeret som

Produktet er et levnedsmiddel

Måske søger du: