Apopro
Allevo VLCD Smoothie Strawberry/Blueberry

Allevo VLCD Smoothie Strawberry/Blueberry

20 breve
Læs produktbeskrivelsen

Leveringspris: fra 29,00 kr Gratis

Leveres: Onsdag 26/02 - 2020

Bestil inden 12:30:Få leveret i morgen

{{ '159.95' | customcurrency}}
Læg i kurv

Køb for {{freeShipping | customcurrency}} mere, og få fri fragt Recept-og apoteksforbeholdte lægemidler undtaget

Du har opnået fri fragt Fri fragt til pakkeshop eller 10,00 kr til døren

4.9 på Trustpilot

Dag-til-dag levering

Bevilling fra Lægemiddelstyrelsen

Produktbeskrivelse

Allévo Very Low Calorie Diet (VLCD). Måltidserstating i forbindelse med vægtreducering. Kick-start til brug i forbindelse med vægtreducering. Indeholder alle de nødvendige vitaminer og mineraler.

Dispenseringsform

Pulver.

Dosis og anvendelse

Erstat et eller alle måltider med suppe/smoothie / shake i op til 2 uger.

Vælger du at erstatte samtlige måltider, bør du indtage 5-6 portioner om dagen.

Til smoothies og shakes, blandes pulveret med 2-3 dl vand.

Indeholder

NæringsindholdPr. måltid/1 posePr. 100 g pulver%*Pr. dagsdosis (5 poser)
Energi, kJ/kcal478/1131543/3662392/567
Fedt, g2,47,812
heraf:
- mættet, g0,51,52,3
- flerumættet, g1,34,16,4
Kulhydrat, g123758
heraf:
- sukkerarter**, g7,32336
Kostfibre, g2,99,515
Protein, g9,93250
Salt, g0,622,03,1
VITAMINER:
Vitamin A, mikg20265081%1010
Vitamin D, mikg1,54,998%7,5
Vitamin E, mg2,68,571%13
Vitamin K, mikg2684112%130
Vitamin C, mg154961%

76

Tiamin (B1), mg0,401,3118%2,0
Riboflavin (B2), mg0,531,7121%2,6
Niacin, mg4,31488%22
Vitamin B6, mg0,642,1150%3,2
Folsyre, mikg80,0260130%400
Vitamin B12, mikg0,92,9116%4,5
Biotin, mikg40130260%200
Pantothensyre, mg1,44,575%7,0
MINERALER:
Kalium, mg6202000100%3100
Klorid, mg3401100138%1700
Kalcium, mg16050063%800
Fosfor, mg20265093%1010
Magnesium, mg8126069%403
Jern, mg3,41179%17
Zink, mg2,8990%14
Kobber, mg0,401,3130%2,0
Mangan, mg0,601,995%3,0
Selen, mikg113767%57
Krom, mikg103280%50
Molybden, mikg59190380%290
Jod, mikg43,514093%217
* % af daglig referenceindtag pr. 100g
** Heraf laktose, 19g/100g

Ingredienser: Skummemælkspulver, sojaprotein, jordbærpulver (16%), maltodextrin, yoghurtpulver, mineraler (kalium, natrium, kalcium, magnesium, zink, jern, kobber, mangan, molybden, jod, selen), vitaminer (Niacin, vitamin E, vitamin C, vitamin B12, pantothensyre, vitamin A, vitamin B6, vitamin D, tiamin, vitamin K, riboflavin, biotin, folsyre), emulgeringsmiddel (sojalecitin), havrefiber, stabiliseringsmiddel (guarkernemel, xantangummi), aroma, rapsolie, blåbær (1%), sødemiddel (acesulfam K, sukralos).

Opbevaring

Opbevares tørt og køligt.

Vær opmærksom på

Bør kun anvendes af voksne.

Klassificeret som

Produktet er et levnedsmiddel.

Måske søger du: