Apopro

Allevo VLCD Smoothie Vanilla with Mango

Allevo VLCD Smoothie Vanilla with Mango

20 breve
Læs produktbeskrivelsen

Leveringspris: Gratis

Leveres: Fredag 18/10 - 2019

Bestil inden 12:30:Få leveret i morgen

{{ '159.95' | customcurrency}}
Læg i kurv

Køb for {{freeShipping | customcurrency}} mere, og få fri fragt Recept-og apoteksforbeholdte lægemidler undtaget

Du har opnået fri fragt Fri fragt til pakkeshop eller 10,00 kr til døren

4.9 på Trustpilot

Dag-til-dag levering

Bevilling fra Lægemiddelstyrelsen

Produktbeskrivelse

Allevo VLCD Smoothie Vanilla with Mango 20 breve

Allévo Very Low Calorie Diet (VLCD) Måltidserstating I forbindelse med vægtreducering. Kick-start til brug i forbindelse med vægtreducering, indeholder alle de nødvendige vitaminer og mineraler.

Kun +/- 113 kcal/portion

Indeholder:

NæringsindholdPr. måltid/1 posePr. 100 g pulver%*Pr. dagsdosis (5 poser)
Energi, kJ/kcal474/1151528/3652368/566
Fedt, g2,16,710
heraf:
- mættet, g0,41,22
- flerumættet, g1,13,45,3
Kulhydrat, g123859
heraf:
- sukkerarter**, g6,82234
Kostfibre, g2,47,812
Protein, g113453
Salt, g0,742,43,7
VITAMINER:
Vitamin A, mikg3001000125%1500
Vitamin D, mikg1,54,998%7,5
Vitamin E, mg3,09,781%15
Vitamin K, mikg2890120%140
Vitamin C, mg185873%

90

Tiamin (B1), mg0,401,3118%2,0
Riboflavin (B2), mg0,531,7121%2,6
Niacin, mg5,317106%26
Vitamin B6, mg0,622,0143%3,1
Folsyre, mikg80,0260130%400
Vitamin B12, mikg0,622,280%3,1
Biotin, mikg40130260%200
Pantothensyre, mg1,44,575%7,0
MINERALER:
Kalium, mg6202000100%3100
Klorid, mg3401100138%1710
Kalcium, mg16050063%800
Fosfor, mg21168097%1054
Magnesium, mg83,727072%419
Jern, mg3,71286%19
Zink, mg3,411110%17
Kobber, mg0,401,3130%2,0
Mangan, mg0,601,995%3,0
Selen, mikg2065118%100
Krom, mikg2065163%100
Molybden, mikg40130260%200
Jod, mikg4514597%225
* % af daglig referenceindtag pr. 100g
** Heraf laktose, 19g/100g

Ingredienser: Skummemælkspulver, sojaprotein, maltodextrin, yoghurtpulver, mineraler (kalium, natrium, kalcium, magnesium, zink, jern, kobber, mangan, jod, molybden, krom, selen), vitaminer (vitamin C, niacin, vitamin E, pantothensyre, riboflavin, vitamin B6, tiamin, vitamin A, folsyre, biotin, vitamin K, vitamin D, vitamin B12), havrefiber, emulgeringsmiddel (sojalecitin), mangopulver (3%), stabiliseringsmiddel (guarkernemel, xantangummi), aroma, rapsolie, vanillestang (0,5%), sødemiddel (sukralose, acelsulfam K), farvestof (beta-caroten), surhedsregulerendemiddel (citronsyre).

Anvendelse:

Findes som lav kalorie pulversuppe / smoothies og shakes i forskellige smagsvarianter og til brug i forbindelse med vægt kontrol. Allévo indeholder alle de næringsstoffer, vitaminer og mineraler som behøves i en fuld dagskost, men med få kalorier (+/- 113 kcal/portion). Det er en så kaldt Very Low Calorie Diet (VLCD). Erstat et eller alle måltider med suppe/smoothie / shake i op til 2 uger.

Vælger du at erstatte samtlige måltider, bør du indtage 5-6 portioner om dagen.

Dosis:

  • Til smoothies og shakes, blandes pulveret med 2-3 dl vand.
  • Til Suppe, hæl 2-3 dl varmt vand i en kop. Tøm posens indhold i koppen og rør omhyggeligt i 10-15 sekunder.
  • Det er vigtigt at følge de anvisninger der står på pakningen.
  • Allévo kick start produkter har en dokumenteret effekt. Kun til voksne.

24 portioner x 31 g med suppe & shakes.

20 portioner x 31 g med smoothies.

Tip:

Til kunder der ønsker at reducere vægten / som ønsker at følge en lav kalorie diæt, ved at erstatte måltider i 1-2 uger.

Måske søger du: